موشکاف ۱۲ آذر- برجام ها، هر روز واضح تر از دیروز!

0
35

موشکاف 12 آذر- برجام ها، هر روز واضح تر از دیروز!

موشکاف: سلام! این یارو ظریف کفش و کلاه کرد و رفت کنفرانس بین‌المللی مدیترانه. یه گپ و گفتی هم با موگرینی داشت. هاهاهاها. تی وی ریش میگه موگرینی از برجام حمایت کرده، دلواپسا می گن موگرینی از ایرادات برجام صحبت کرده. هاهاهاها. خلاصه داستان برجام و برجامای بعدی افتاده رو غلطک. هاههاها.

سایت حکومتی جهان نیوز ۱۱ آذر

افسوس موگرینی از موشكی نشدن برجام

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید که محدود کردن مذاکرات با ایران به مسئله هسته‌ای اشتباه بوده و باید مسائل منطقه‌ای نیز شامل آن‌‌‌ می‌شد.

اشاره موگرینی تلویحاً به بحث موشكی ایران مربوط می‌شود كه امریکا و كشورهای اروپایی مدعی هستند باید این مسئله نیز در برجام مورد بحث قرار می‌گرفت.

موشکاف:  هاهاهاها. این افسوسه یا نیت! هاهاهاها. داره بی خیال موشکی نظام میشه یا داره پرونده شو میاره رو میز؟! هاهاهاها. عظما! بپا موشکاتو با سس افسوس نخورن. هاهاهاها.

روزنامه حکومتی جوان ـ ۱۱ آذر

به نظر می‌رسد فشارهای امریکا درباره ایرادات برجام و بازنگری در آن، سبب شده مقامات اروپایی نیز به ناقص بودن برخی مفاد توافق هسته‌ای اذعان كنند. فدریکا موگرینی كه همواره یكی از حامیان اجرای برجام بوده و بار‌‌‌ها از خروج احتمالی امریکا از برجام انتقاد كرده است، اکنون از ایرادات برجام سخن می‌گوید. موگرینی روز جمعه

گفت: «مسائل دیگری هستند که در چارچوب این توافق نیستند و می‌توان درباره آنها رایزنی کرد

‌درحالی كه محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران می‌گوید كه كشورهای اروپایی توافق هسته‌ای را مو به مو اجرا می‌كنند اما موگرینی از اینكه مسائل منطقه‌ای از جمله برنامه موشكی ایران در برجام مورد بحث قرار نگرفته است، افسوس می‌خورد. اشاره موگرینی درباره مسائل منطقه‌ای، تلویحاً به برنامه موشكی ایران مربوط می‌شود كه امریکا و كشورهای اروپایی، مدعی هستند كه باید برجام دیگری درباره محدود ساختن برنامه موشكی و رفتارهای منطقه‌ای ایران انجام گیرد؛

موشکاف:  هاهاها. مثل اینکه نخود لوبیای آشی که واسه نظام بار گذاشتن هم ریختن. هاهاهاها. حالا فقط یه ذره زمان میبره تا آشش خوب جا بیفته و بدن به خورد نظام. آشش آشه ها!‌هاهاها.  آش نگو بگو جام زهر. هاهاهاها. ملاحظه بفرمایین:

تلویزیون رژیم ۱۰ آذر

جمهوری اسلامی ایران آماده است تا با ارتقا سطح همکاریهای خود با کشورهای عضو سازمان شانگهای نقش و سهم بیشتری در تحکیم امنیت صلح و ثبات در منطقه و جهان ایفا کند. ما دست دوستی به سوی همة اعضا دراز می‌کنیم و همکاریهای نهادی را در منطقه و جهان به سود همة کشورها، ملتها و دولتهای علاقمند به صلح، امنیت و رفاه می‌دانیم». 00.56

موشکاف: هاهاهاها. صلح و امنیت و ثبات! هاهاهاها. این حرفا چیه راحت بگو برجام ۲ و ۳  دیگه. هاهاهاها. اینم از تفسیر حرفای ظریف. ببینین

روزنامه حکومتی همدلی ۱۱ آذر:

آیا می‌توان«برجام منطقه‌ای» را متصور بود؟

ظریف پس از این دیدار(با موگرینی در ایتالیا)، به سخنرانی در کنفرانس پرداخت و می‌گوید:«ما در ایران پیشنهاد گفت‌وگوی منطقه‌ای برای مقابله با این تهدیدها را داده‌ایم. ما می‌خواهیم بر روی منطقه همسایه خودمان یعنی خلیج فارس تمرکز کنیم که محل بسیاری از نزاع‌های دهه‌های اخیر بوده…»

آیا چنین اشاراتی – و دیگر اشارات پرتکرار او به سیاست‌های منطقه‌ای ایران و کشورهای خاورمیانه – به معنای آغاز گفت‌و‌گوهای ایران در حوزه میدانی خاورمیانه است؟

بسیاری از این می‌گویند که الگوی برجام با همه کاستی‌هایش الگوی موفقی در حل‌وفصل چالش‌ها است. حال باید پرسید آیا می‌توان مذاکراتی را متصور بود که به یک برجام منطقه‌ای بیانجامد؟

 

موشکاف:  هاهاهاها. حتی تو نمایش جمعه های نظام هم لام تا کام بر علیه مذاکرات برجام چیزی نگفتن، تی وی ریش هم که تو خط عظماس چراغ سبز نشون داده و با رویکرد مثبت حرفای موگرینی رو انعکاس داده. هاهاهاها. میمونه جام زهرو بدن دست عظما و الهی به امید تو. هاهاهاها. تصویر برجامای بعدی هر روز واضح تر از دیروز. هاهاهاها. فعلا خدانگهدار.

شما هم نظر دهید

Please enter your comment!
Please enter your name here